Kaip suvaldyti nerimą?

Visų pirmą reikia suvokti, jog nerimas skiriasi nuo baimės tuo, jog jis nekelia realios grėsmes ir yra įsivaizduojamas. Dėl tos priežasties nerimas dažnai būna neapčiuopiamas, sunkiai nupasakojamas, atrodo nerimaujama dėl daug dalykų vienu metu.

Todėl visų pirma reikia išsiaiškinti - dėl ko nerimaujama.

  1. Kasdieninė savistaba

Pastebėkite, kokios mintys sukasi jūsų galvoje dienos eigoje. Dažnai nerimas persikelia į prisiminimus, kuriuose jautėmės nemaloniai, nesaugiai, pažeidžiamai.

Atkreipkite dėmesį į savo sapnus. Sapnų pasaulis yra pasąmonės kalba su mumis. Tai, dėl ko nerimaujame, persikelia į sapnus ir aiškiai baksnoja į problemos esmę. Tereikia tik užčiuopti ir paanalizuoti.

Pvz.: Nerimauju dėl to, jog prarasiu mylimą žmogų. Labai dažnai sapnuojų jo netektį arba ginčus.

  1. Nerimo tikroji šaknis

Dažnai nerimo šaknis yra kur kas gilesnė, nei mes galime apčiuoti. Šis klausimas jums padės kuo tiksliau apibrėžti tikrąją nerimo priežastį: Kas blogiausio gali nutikti nesėkmės atveju?

Pvz.: Kas blogiausio gali nutikti, jei prarasiu mylimą žmogų? Liksiu labai vieniša ir liūdna, toks jausmas prarasiu gyvenimo prasmę.

Kai žinome, dėl ko nerimaujame ir to šaknį - galime keliauti į pokytį.

  1. Pakeisk tai, ką gali pakeisti

Nerimas dažniausiai kyla iš nežinojimo, iš neturėjimo pakankamai žinių ir galios kontroliuoti, valdyti situacijos. Tad įgykite daugiau žinių tam, jog galėtumėte nuraminti savyje tūnantį nerimą.

Ką jūs galite padaryti, jog išvengtumėte blogiausio scenarijaus? - šiame etape svarbiausia yra ne tik idėja, bet ir konkretumas (kas? kur? kada?)

Pvz.: Ką aš galiu padaryti, jog išvengčiau gyvenimo prasmės praradimo/ jog nesijausčiau vieniša ir liūdna likusi viena? Atrasti veiklą, kurioje įprasminčiau savo gyvenimą. Pradėčiau nuo meninės veiklos - keramikos, nes mane traukia. Kitą savaitę pamėginsiu savo jėgas keramikos būrelyje.

  1. Susitaikyti su tuo, ko negaliu pakeisti.

Įsivardinkite aiškiai, ko negalite pakeisti ir sukontroliuoti, nes tai ne jūsų valioje.

Pvz.: Aš negaliu pakeisti, kiek man duotą būti su tuo žmogumi.

Jums labiau leis susitaikyti su tuo, ko negalite pakeisti tai pasitikėjimas pačiu gyvenimu, jog jis jūsų nenuvils ir neapleis.

Žinoma, be realaus jūsų įsitraukimo, darbo čia ir dabar su savimi - niekas nepasikeis, nerimas toliau augs ir didės. Tad čiupk popieriaus lapą, tušinuką ir užpildyk šiuos punktus savo žodžiais.